Oglas odgovorna raba gozdov

Rastline

Leto 2020 je mednarodno leto zdravja rastlin

22.01.2020

Mednarodno leto rastlin

Generalna skupščina Združenih narodov je leto 2020 razglasila za mednarodno leto zdravja rastlin. Zdrave rastline so vir življenja, delovanja ekosistemov ter zagotavljanja hrane. Zdrave rastline tudi varujejo okolje, gozdove, biotsko raznovrstnost ter zmanjšujejo učinke podnebnih sprememb.

Širjenje visokega pajesena

23.10.2018

Visoki pajesenVisoki pajesen (Ailanthus altissima) je invazivna tujerodna drevesna vrsta, ki se širi po Sloveniji. Najhitreje se širi na površinah, s katerimi ne gospodarimo intenzivno. Gozdarski vestnik piše, da je raziskava, ki so jo napravili na Biotehniški fakulteti, pokazala, da se visoki pajesen pri nas zelo uspešno pomlajuje s semeni in vegetativno.

Bakterije v vejah zagotavljajo dušik drevesom

31.05.2016

TopolaVse rastline potrebujejo za rast dušik, ki pa ga ne morejo pridobiti iz zraka. Zato so nekatere razvile simbiozo z bakterijami, ki so v gomoljčkih in koreninah. Te bakterije vežejo dušik iz zraka in ga spremenijo v rastlinam dostopno obliko. Raziskava, ki so jo izvedli na Univerzi Washington je pokazala, da imajo topoli v vejah bakterije, ki vežejo kisik iz zraka.

Boj za preživetje med rastlinami

16.03.2015

Gozdna potMed rastlinami, ki jih najdemo v gozdu, poteka neprestan boj za obstanek. Ker je življenjska doba dreves v primerjavi z našimi življenji izredno dolga, tega boja običajno ne opazimo. V osnovi pa je ravno takšen kot je npr. boj za preživetje med zajcem in lisico. Če bo lisica ujela zajca, bo ta izgubil boj za preživetje, a bodo zato preživeli lisičini mladiči, ki bi sicer poginili od lakote.

Pages

 

Knjiga drevesne vrste na slovenskem