Lepota lesa v unikatnih izdelkih - razstava
29.05.2018
29. maj 2018 - Les je naravni material, ki ima svoj čar in lepoto. V letih življenja drevesa, se skrito za lubjem oblikujejo različni vzorci in barvni odtenki, ki so odvisni od drevesne vrste, rastnih pogojev, morebitnega napada gliv ali žuželk, poškodb in drugih dejavnikov. Ko takšen kos lesa dobi v roke mojster Radovan Weiss, njegove skrite lepote z žaganjem, struženjem in brušenjem razkrije svetu.
Radovan Weiss iz Okonine pri Ljubnem pri Savinji se poklicno ukvarja z brušenjem in obnovo rezil in orodja. V svojem prostem času pa se, med drugim, posveča tudi lesu. Pri trinajstih letih se je prvič lotil dela z lesom in z žepnim nožičem izrezljal set šahovskih figur. Bolj intenzivno pa se je z obdelavo lesa začel ukvarjati spomladi 2017. V večerih in nočeh, ki jih je preživel v svoji delavnici je napravil številne unikatne izdelke. Najlepše je letos maja predstavil na razstavi v Okonini.
Na razstavi je bilo 445 različnih unikatnih lesenih izdelkov iz 109 različnih drevesnih vrst. Prevladovale so domače drevesne vrste, nekaj pa je bilo izdelkov iz eksotičnega lesa. Razstavljene so bile različne sklede, kelihi, svečniki, pladnji in drugi izdelki.
Vsak izdelek je nekaj posebnega in vsakemu izdelku je treba posvetiti pozornost. Radovan Weiss išče v vsakem kosu posebnosti, pa naj bo to nenavadna oblika lesa (npr. veje), ali pa zelo zanimiva struktura ali barva, ki je lahko posledica načina rasti ali pa poškodbe. Z načinom obdelave poskrbi, da pride na umetniški način do izraza vsaka posamezna posebnost. Tako nastanejo nenavadne podobe, ki spodbujajo domišljijo.
Svečniki, sklede, kelihi. Vsak drugačen, vsak zanimiv.
Skleda s pokrovom
Nočna lučka iz lesa bukve, mahagonija in oreha
Na prvi pogled manjvreden kos lesa se lahko spremeni v umetelen svečnik
Z različnimi koti rezanja, brušenja in struženja Radovan Weiss izkorišča naravno obarvanost lesa.
Namizno stojalo za rožo
Antična posoda ali posoda iz hruškovega lesa?
Vsaka drevesna vrsta ima na svoj način lep les.
Račka iz gorskega bresta.
Kos lesa v podobi jesenske buče.
Starka Breza zadovoljno opazuje dogajanje na razstavi.
Velik izziv je bilo določanje vrst lesa. Pri tem si je veliko pomagal s knjigo prof. dr. Roberta Brusa Drevesne vrste na slovenskem.
Na razstavi se je predstavil tudi Jani Rajter Štiglic, ki je razvil in iz lesa izdelal igro »Luci« za enega ali dva igralca, sicer pa izdeluje tudi izdelke domače obrti. Svoje izdelke je predstavilo tudi društvo podeželskih žena Toplica iz Ljubnega.
Če vas je zamikalo, da bi si razstavo ogledali, se lahko z avtorjem dogovorite za ogled. Pišite mu na weiss.rado@gmail.com ali pa ga pokličite na mobitel 041 623 028 in z veseljem vas bo sprejel. Razstavo si je mogoče ogledati do julija 2018. Nekateri izdelke so naprodaj. Če boste želeli, si boste lahko z njim polepšali dom.