Konec maja so v naravo spustili risa Borisa

16.06.2020

V Loškem Potoku so 28. maja v naravo izpustili risa Borisa. Risa so iz Romunije v Slovenijo pripeljali 30. aprila in je nato dobre tri tedne preživel v obori v Loškem Potoku, kjer se je prilagajal na svoje novo okolje. Boris je tretji ris od najmanj desetih, ki bodo v naslednjih štirih letih izpuščeni v Sloveniji v okviru projekta za rešitev Dinarsko–JV alpske populacije risa pred izumrtjem, LIFE Lynx. Dva risa od skupno štirih so že izpustili tudi na Hrvaškem.

V času prilagajanja na novo okolje v prilagoditveni obori so za risa skrbeli lovci iz lovske družine Loški Potok skupaj z odgovorno veterinarko in člani projektne ekipe LIFE Lynx. Takšen način izpusta zmanjšuje možnosti, da bi ris po izpustu odtaval daleč stran od mesta izpusta in ostal brez stika z risi iz Dinarsko-JV alpske populacije. Starešina LD Loški potok Stanko Anzeljc je povedal: »Vsak dan smo preverjali, kakšno je stanje risa Borisa, redno smo mu menjavali vodo, približno enkrat na teden pa smo mu prinesli hrano – povožene srne.«

Ris Boris

Ob prihodu v Loški Potok so risa pričakali tudi osnovnošolci s tega območja, in sicer z risbami, ki so jih narisali za dobrodošlico risu. V okviru programa Mladi varuhi risov, ki ga projekt izvaja v sodelovanju z osmimi šolami v Sloveniji, so učenci OŠ Sodražica predlagali 58 imen za novo prispelega risa. Mojca Vesel, učiteljica biologije v OŠ Sodražica: »Učenci so z veseljem pošiljali svoje predloge in jih tudi argumentirali. Iz nabora je strokovna komisija, ki so jo poleg mene sestavljali še lokalni lovec Stanko Anzeljc, ambasador projekta Peter Prevc in predstavnica projekta Manca Velkavrh, izbrala ime Boris. Ime je sestavljeno iz dveh delov, ki predstavljata naravo, in sicer bor- drevo in ris – žival. Tudi v prihodnje bomo z veseljem spremljali objavljene fotografije in aktualne novice o risih, tudi o našem Borisu.«

Izpust risa Borisa

Slovenija s projektom LIFE Lynx, s pomočjo financiranja Evropske unije in sofinanciranja Ministrstva za okolje in prostor ter projektnih partnerjev, uresničuje strategijo ohranjanja in trajnostnega upravljanja risa (Lynx lynx) v Sloveniji 2016-2026. Preselitev risov poteka iz Karpatov, kjer je najbližja vitalna populacija te vrste in zato najbolj primerna za doselitev risov v Dinaride in Alpe.

Izpust risa Borisa

Fotografije: Janez Tarman / LIFE Lynx