Zmanjšanje sečnje v EU bo povečalo sečnjo drugod
31.12.2024
V EU so močne težnje, da bi se zmanjšala količina letno posekanega lesa z namenom izpolnjevanja zavez za zmanjšanje toplogrednih izpustov in ohranjanja biotske raznovrstnosti. To pa bi povzročilo povečanje sečnje v drugih delih sveta, kjer pridobivanje lesa ni trajnostno, povečala pa bi se tudi uporaba umetnih materialov.
Preliminarni rezultati raziskave, ki jo je vodil profesorica gozdnih politik in ekonomije Maarit Kallio z norveške univerze NMBU in jo je financirala Finska fundacija za gozd, kažejo, da bi dve tretjini zmanjšanja sečnje v EU nadomestili s sečnjo v drugih regijah sveta, predvsem tam, kjer je ohranjanje gozdov manj razvito in gospodarjenje ni trajnostno.
Predvidoma bi se dobava lesa večinoma nadomestila iz Severne Amerike (38 %), Južne Amerike (25 %), Azije (19 %). Sečnja bi se preselila v države, kjer je manj nadzorovana in okoljska škoda bi bila bistveno večja. Še posebej bi se povečala ogroženost tropskih gozdov. Zaradi manjše razpoložljivosti lesa se bo tudi povečala uporaba drugih materialov, kot je npr. beton, kar bo povečalo izpuste CO2. Na udaru bo tudi lesnopredelovalna industrija.