Trohnobneži ogrožajo dohodke iz evropskih gozdov?

11.02.2025

Gnil hlod

Na Finskem različni strokovnjaki opozarjajo na problematiko širjenja gliv iz rodu Trohnobneži (Heterobasidium), ki naj bi močno vplivali na vrednost lesa in gozdarsko industrijo v Evropi. Po ocenah, naj bi letno povzročili do 800 milijonov evrov škode.

Trohnobneži so lesne glive, ki napadajo živa drevesa, ko pa drevesa zaradi tega odmrejo, pa jih razgradijo. Napadajo iglavce, predvsem jelko, smreko in bor. Širijo se preko koreninskega sistema oz. tal. Zaradi razgrajevanja lesa običajno razvrednotijo spodnji del debla, ki ima najvišjo vrednost. Ker traja leta, da drevo odmre, napada običajno ni mogoče odkriti. Ko se Trohnobneži razširijo na nekem območju, jih ni mogoče uničiti desetletja.

Najučinkoviteje se je proti širjenju Trohnobnežov boriti tako, da se sečnja lesa izvaja v času, ko so temperature pod lediščem. Seveda pa je to mogoče le tam, kjer so zime z nizkimi temperaturami. V toplejših območjih in v času visokih temperatur je učinkovita uporaba glive Phlebiopsis gigantea fungus v obliki fungicida, s katerim premažemo štore. Švedski in finski raziskovalci so odkrili, da obstajajo tudi posamezna drevesa smreke, ki so bolj odporna na trohnobneže, zaradi genetske spremembe.

Vir: Forest.fi, 30.1.2025
 

 

Sodelujte na dnevu varne rabe interneta